LisbonLisboaPortugal.com

Najlepszy niezależny przewodnik po Lizbonie

LisbonLisboaPortugal.com

Najlepszy niezależny przewodnik po Lizbonie

Lizbona, Portugalia - pełna aktualizacja na 2020 rok!

Lizbona to zapierająca dech w piersiach stolica Portugalii, a także jedno z najbardziej charyzmatycznych i tętniących życiem miast Europy. To miejsce, które w wyjątkowy sposób łączy ze sobą tradycyjne dziedzictwo, wyrazisty modernizm i przyszłościowe idee.

Jako miejscowość wakacyjna Lizbona oferuje bogatą, różnorodną historię, szalone nocne życie i wspaniałą pogodę przez cały rok. W niniejszym artykule znajdziesz podstawowe informacje o Lizbonie oraz odpowiedzi na często zadawane pytania, a także linki do dalszych, bardziej szczegółowych informacji.

Dlaczego warto odwiedzić Lizbonę i Portugalię?

Lizbona to tętniące życiem, ekscytujące miasto z szeroką gamą atrakcji turystycznych. Jego atmosfera jest przyjazna i liberalna, ale czuć tu także szacunek do głęboko zakorzenionego dziedzictwa i rozległej historii. Lizbona spodoba się turystom o różnych gustach i w dowolnym przedziale wiekowym. Jest świetnym miejscem na kulturalną wycieczkę, imprezowy wypad, rodzinne wakacje lub spokojny odpoczynek, a także idealną bazą na plażowe wakacje.

 

 

Stolica Portugalii uznawana jest za jedno z najwspanialszych miast na świecie, również przez przewodniki Lonely Planet, które okrzyknęły ją jednym z Top 10 miast całego świata. Co zaskakujące, jednocześnie pozostaje ona jedną z najrzadziej odwiedzanych Europejskich stolic. Obecnie jednak szybko się to zmienia, ponieważ wciąż odkrywają ją nowi turyści.
Powiązane artykuły: Top 10 atrakcji Lizbony - Sekretna Lizbona - Muzea w Lizbonie

Jak długo zatrzymać się w Lizbonie?

Na zwiedzanie samej Lizbony należy przeznaczyć około 3 dni, co czyni ją idealnym miejscem na weekendowy wypad. Wakacje w Lizbonie można przedłużyć do 7 lub 10 dni, dołączając przyjemne jednodniowe wycieczki po okolicy (wszystkie możliwe do zrealizowania transportem publicznym).

Lizbona znajduje się w pobliżu wybrzeża pełnego wspaniałych, piaszczystych plaż, w związku z czym wakacje w tym miejscu mogą także obejmować nadmorski odpoczynek. Poniżej przedstawiamy sugerowane przez nas programy wycieczek:

Kiedy warto odwiedzić Lizbonę?

Lato w Lizbonie jest suche i gorące, jesień i wiosna przyjemne, a zima łagodna, ale mokra. Najlepszy czas na wizytę w Lizbonie to późna wiosna (maj-czerwiec), gdy dni są jasne i słoneczne, ale temperatury pozostają umiarkowane. Szczyt sezonu przypada na okres od czerwca do sierpnia, więc jeśli planujesz wakacje w tych miesiącach, możesz spodziewać się dużych tłumów. Pogoda nadaje się na spędzanie czasu na plaży od maja aż do końca września.

W zimowe miesiące mogą wystąpić znaczne opady (listopad-luty), ale Lizbona oferuje wiele zajęć na deszczowe dni. Stolica Portugalii przyciąga zwiedzających przez cały rok, a atrakcje turystyczne pozostają otwarte przez cały czas.
Powiązane artykuły: Kiedy warto odwiedzić Lizbonę?

Średnia pogoda w Lizbonie w Portugalii

Średnia pogoda w Lizbonie w Portugalii

Gdzie zatrzymać się w Lizbonie?

Jeśli to Twoja pierwsza wizyta w Lizbonie, najlepiej zatrzymać się niedaleko historycznego centrum miasta, czyli w Baixie, Chiado, Bairro Alto, Alfamie lub Avenida da Liberdade. Te popularne wśród turystów dzielnice leżą na tyle blisko głównych zabytków i atrakcji, że można do nich dojść na piechotę. Bairro Alto i Cais do Sodre słyną z nocnego życia i idealnie nadają się na imprezowe wakacje.

Alfama to pełna charakteru, stara dzielnica, ale jej wąskie, strome uliczki mogą być dość wyczerpujące w letnim upale. Mouraria i Avenida Almirante Reis oferują tańsze opcje dla podróżujących z ograniczonym budżetem, ale nie poleciłbym ich na przykład swoim rodzicom. Jeśli podróżujesz w celach służbowych, rozważ zakwaterowanie w położonej blisko lotniska dzielnicy Parque das Nações, gdzie znajduje się wiele nowoczesnych hoteli biznesowych.
Powiązane artykuły: Gdzie zatrzymać się w Lizbonie? - Dzielnica Belem

Lizbona w 2020 roku

Po wielu latach w cieniu innych miast, Lizbona w końcu została odkryta przez masową turystykę. Zainteresowanie stolicą Portugalii wzrosło na tyle, że w lecie 2020 roku spodziewane są ogromne tłumy zwiedzających.

Jeśli planujesz wizytę w tych najpopularniejszych miesiącach (maj-wrzesień), zdecydowanie radzimy dużo wcześniejsze zarezerwowanie lotów i zakwaterowania, ponieważ popyt na pewno przewyższy podaż. Ze względu na popularność Lizbony, oferty last minute na loty i hotele są bardzo rzadkie. Aby zobaczyć najlepsze hotele w Lizbonie, przejdź do Booking.com.

Czy w okolicy Lizbony znajdują się jakieś plaże?

Lizbona leży tuż przy zapierającym dech w piersiach wybrzeżu pełnym piaszczystych plaż i wspaniałych widoków. Krótka przejażdżka autobusem lub pociągiem wystarczy, żeby dotrzeć z niej do wielu najwspanialszych plaż tego regionu.

Z Lizbony można dostać się na dwa piaszczyste wybrzeża: Cascais-Estoril (na zachód od Lizbony) i Costa da Caparica (na południe od Lizbony). Nieco dalej (dostępne jedynie po wypożyczeniu samochodu) znajdują się dzikie plaże Serra da Sintra i rajskie plaże Serra da Arrabida.
Naszym zdaniem: Plaże regionu Lizbony są równie piękne, co plaże Algarve. Nie trzeba pokonywać setek kilometrów, żeby zobaczyć piękne wybrzeże.
Powiązane artykuły: Przewodnik po plażach Lizbony

Czy Lizbona to dobre miejsce dla dzieci i rodzin?

Lizbona to świetny wybór na rodzinny wypad lub dłuższe wakacje. Znajduje się w niej wiele przyjaznych dzieciom atrakcji, w tym wspaniałe Oceanarium, kolorowe tramwaje i Zoo w Lizbonie. Rodzina jest bardzo ważnym elementem kultury Portugalczyków, w związku z czym dzieci są wszędzie mile widziane, włączając w to większość restauracji i hoteli.

Jakie są popularne jednodniowe wycieczki z Lizbony?

Z Lizbony można wybrać się na wiele fantastycznych jednodniowych wycieczek. Najpopularniejsza jest pełna uroku Sintra - miasteczko położone na szczycie wzgórza - oraz rybacka miejscowość Cascais. Nieco dalsze wycieczki obejmują wspaniały nadmorski kurort Sesimbra, ogromny pałac Mafra, piękne, obmurowane miasteczko Obidos i miasto portowe Setubal.
Powiązane artykuły: Jednodniowe wycieczki z Lizbony - Przewodnik po Sintrze - Przewodnik po Cascais

Czy wakacje w Lizbonie są drogie?

Lizbona to jedna z najtańszych stolic Europy, oferująca jedzenie, picie i transport publiczny po rozsądnych cenach. Opłaty za wstęp do zabytków i atrakcji są dość niskie, ale nastawione na turystów wycieczki (tuk-tuki, otwarte autobusy) mogą być całkiem drogie.

Po opłaceniu lotów i zakwaterowania koszt wakacji zależy głównie od ilości i rodzaju atrakcji i nocnych imprez. Lizbona to miejsce, w którym z pewnością można spędzić wakacje za rozsądną kwotę, ale żeby upolować jak najlepsze ceny, zakwaterowanie i loty zawsze należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
Powiązane artykuły: Cena wakacji w Lizbonie

Które lotnisko wybrać?

Lotnisko w Lizbonie to główne międzynarodowe lotnisko Portugalii z bezpośrednimi połączeniami do wszystkich głównych miast Europy i wielu dużych miast na całym świecie. Samo lotnisko jest dogodnie położone w obrębie miasta, a dalsza podróż jest niezwykle łatwa: metrem lub autobusem Aerobus.

Lotnisko w Lizbonie zostało powiększone o nowy terminal, który obsługuje wszystkie odloty (ale nie przyloty) tanich linii lotniczych. Terminal 2 jest bardzo prosty, z głównym budynkiem łączy je dość ograniczone połączenie autobusowe, a w środku można się spodziewać długich kolejek.
Powiązane artykuły: Podróż z lotniska w Lizbonie - Przewodnik po Terminalu 2

Czy Lizbona jest bezpieczna?

W porównaniu z innymi dużymi miastami Lizbona jest dość bezpieczna. Jedyne problemy, jakie mogą napotkać turyści, to kieszonkowcy lub oportunistyczni złodzieje. Jeśli jednak zachowasz tyle samo zdrowego rozsądku, co w swoim kraju, nie powinieneś mieć żadnych kłopotów.

Czy podczas wakacji w Lizbonie warto wypożyczyć samochód?

Lizbona posiada wspaniałą i niedrogą sieć transportu publicznego, a wypożyczenie samochodu nie jest konieczne, aby odkrywać ten region. Poruszanie się samochodem po Lizbonie może być dość stresujące i wymagające ze względu na gwałtowną jazdę Portugalczyków, kiepskie oznakowanie dróg i korki, ponadto miejsca parkingowe są bardzo ograniczone i drogie.

Żeby wybrać się na popularne jednodniowe wycieczki (Sintra, Cascais, Sesimbra lub Mafra) nie trzeba wypożyczać samochodu, ponieważ sieć transportu publicznego bardzo dobrze funkcjonuje, a w dodatku jest niedroga. Samochód może się jednak przydać, jeśli chcemy zobaczyć miejsca położone dalej od Lizbony i regiony z ograniczonym transportem publicznym, np. Serra da Arrábida, Serra de Sintrai region Alentejo.

Najlepszy internetowy przewodnik po Lizbonie

pl - uk es pt-br it de fr

Tydzień w Lizbonie

Tydzien w Lizbonie

Tydzień w Lizbonie, sugerowany tygodniowy program wycieczki

Lizbona w trzy dni

Lizbona w trzy dni

Lizbona w trzy dni - Sugerowany program zwiedzania

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu lisbon

Propozycje hoteli
i rezerwacji

Linia tramwajowa
nr 28

Linia tramwajowa
nr 28

Przewodnik po tradycyjnym żółtym tramwaju w Lizbonie

Muzea Lizbony

Muzea Lizbony

Przewodnik po najlepszych muzeach w Lizbonie

Plaże Lizbony

Plaże Lizbony

Przewodnik po plażach regionu Lizbony

Wycieczki

Jednodniowe wycieczki z Lizbony

Najlepsze jednodniowe wycieczki z Lizbony

wycieczka do Sintry

wycieczka do Sintry

Popularnej jednodniowej wycieczki do Sintry

Tydzień w Lizbonie

Tydzien w Lizbonie

Tydzień w Lizbonie, sugerowany tygodniowy program wycieczki

Lizbona w trzy dni

Lizbona w trzy dni

Lizbona w trzy dni - Sugerowany program zwiedzania

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu lisbon

Propozycje hoteli
i rezerwacji

Linia tramwajowa
nr 28

Linia tramwajowa
nr 28

Przewodnik po tradycyjnym żółtym tramwaju w Lizbonie

Muzea Lizbony

Muzea Lizbony

Przewodnik po najlepszych muzeach w Lizbonie

Plaże Lizbony

Plaże Lizbony

Przewodnik po plażach regionu Lizbony

Wycieczki

Jednodniowe wycieczki z Lizbony

Najlepsze jednodniowe wycieczki z Lizbony

wycieczka do Sintry

wycieczka do Sintry

Popularnej jednodniowej wycieczki do Sintry

Tydzień w Lizbonie

Tydzien w Lizbonie

Tydzień w Lizbonie, sugerowany tygodniowy program wycieczki

Lizbona w trzy dni

Lizbona w trzy dni

Lizbona w trzy dni - Sugerowany program zwiedzania

Potrzebujesz hotelu?

Potrzebujesz hotelu lisbon

Propozycje hoteli
i rezerwacji

Linia tramwajowa
nr 28

Linia tramwajowa
nr 28

Przewodnik po tradycyjnym żółtym tramwaju w Lizbonie

Muzea Lizbony

Muzea Lizbony

Przewodnik po najlepszych muzeach w Lizbonie

Plaże Lizbony

Plaże Lizbony

Przewodnik po plażach regionu Lizbony

Kiedy odwiedzić

Kiedy odwiedzić

Kiedy najlepiej odwiedzić Lizbonę?

wycieczka do Sintry

wycieczka do Sintry

Popularnej jednodniowej wycieczki do Sintry